Strefa właściciela Strefa inwestora
Aranżacja apartamentu pod wynajem
Raport | 28 września 2021 | INA

Gość poszukując noclegu ma szerokie spektrum możliwości, pensjonaty, hotele, apartamenty i wiele innych pomniejszych miejsc świadczących usługi noclegowe. Wybierając hotel czy nawet pensjonat wiemy czego można się spodziewać, ponieważ obiekty te są skategoryzowane od jednej do pięciu gwiazdek w przypadku hoteli. Zasady kategoryzacji są określone przez odpowiednie przepisy co gwarantuje odpowiednią powierzchnię, wyposażenie oraz wachlarz usług jaki świadczony powinien być na miejscu. Aparthotele nie są ustandaryzowane i nie podlegają kategoryzacji, stąd też ostateczny charakter apartamentu zależy od Inwestującego. Inwestowanie w nieruchomości rośnie w siłę. Nowe inwestycje z wieloma udogodnieniami cieszą zarówno odwiedzających jak i właścicieli, generują stabilny i bezpieczny przychód. Biorąc pod uwagę fakt, że ceny nieruchomości według prognoz będą tylko wzrastać, inwestowanie staje się bezpieczną lokatą funduszy.
Aby apartament przynosił dochód powinien być odpowiednio zaaranżowany, wśród właścicieli nieruchomości pojawia się pytanie – w jaki sposób zaaranżować apartament aby przyciągał Gości. Jakie udogodnienia wprowadzić aby Goście chętnie wracali i generowali przychód.
Pięknie zaaranżowane przestrzenie mieszkalne przykuwają oko przyszłych odwiedzających, którzy chętnie dokonują rezerwacji na wyjątkowo ładny apartament. Właściciele najczęściej aranżację apartamentu pod wynajem zlecają projektantom wnętrz lub sami tworzą niecodzienne designerskie przestrzenie, które zachęcają przyszłych Gości wystrojem i udogodnieniami.

Wraz ze wzrostem zainteresowania wynajmem apartamentów wprost proporcjonalnie rośnie ich eksploatacja, zużycie sprzętów. Tak samo jak w hotelarstwie należy pamiętać, że każdy Gość jest inny i traktuje apartament inaczej. Wysoka rentowność apartamentu to zadanie dla dwóch podmiotów, operatora oraz właściciela. Wspieramy Inwestora w decyzjach dotyczących wykończenia i ustandaryzowania apartamentu pod wynajem zgodnie z potrzebami przyszłych Gości.

Wierzymy, że można stworzyć doskonale zaaranżowany i wykończony apartament, który jednocześnie przez długi okres czasu będzie odporny na zniszczenia, zużycie i eksploatację. Z przyjemnością dzielimy się naszym doświadczeniem i podpowiadamy jak zaaranżować apartament pod wynajem.

Artykuł dzielimy na pięć części związanych z aranżacją i wykończeniem apartamentu: 

1. Łazienka
2. Sypialnia
3. Kuchnia
4. Przestrzeń dzienna
5. Wykończenie apartamentu pod wynajem

 

Łazienka

Według naszych badań łazienka jest tą częścią apartamentu czy pokoju hotelowego na którą zwracają uwagę Goście zaraz po wejściu do pomieszczenia. Estetyka i design idą w parze z wydajnością i funkcjonalnością. Łazienka jest wyznacznikiem czystości całego apartamentu. Aranżując łazienkę warto zainwestować w sprawdzone i trwałe sprzęty. Łazienka, szczególnie w hotelarstwie podczas sprzątania, jest traktowana silnymi środkami chemicznymi (nic nie może przypominać o poprzednich Gościach), których zadaniem jest dokładne wyczyszczenie oraz dezynfekowanie przestrzeni łazienkowej. Taka chemia może uszkodzić poprzez zmatowienie czy odbarwienie delikatnych sprzętów (np. baterii), zastosowanie natomiast łagodnej chemii jest mało efektywne i niestety istnieje szansa, że powierzchnia będzie niedoczyszczona. Wybierając armaturę kierujmy się jakością i trwałością zamkniętej w dobrej formie.
Prysznic czy wanna? Gość podczas 1 doby średnio zużywa ok. 60 litrów wody. Ilość ta wzrasta jeżeli apartament wyposażony jest w wannę, co za tym idzie rosną koszty związane z eksploatacją. Wanna natomiast doceniana jest przez rodziny z dziećmi, decydując się zatem na prysznic czy wannę warto już na tym poziomie skontaktować się operatorem i poprosić o wsparcie dotyczące Gościa hotelowego.
Prysznic jest praktycznym i ekonomicznym rozwiązaniem. Decydując się na kabinę prysznicową kierujmy się trwałością oraz wytrzymałością. Odradzamy decydowanie się na zabudowane kabiny z utrudnionym wejściem z wykorzystaniem różnorakich mechanizmów, które w przeciągu kilku miesięcy ciągłego użytkowania mogą ulec uszkodzeniu. Warto wziąć pod uwagę proste i trwałe rozwiązania. Przy wykańczaniu łazienki niezwykle istotny jest precyzyjny montaż, dokładnie sprawdźmy czy woda nie wylewa się poza kabinę i nie dociera do miejsc podatnych na uszkodzenia przez wodę; futryny, drewniane elementy mogą ulec zniszczeniu już po kilku miesiącach.
Podczas projektowania łazienki w apartamencie pod wynajem weźmy pod uwagę umiejscowienie półek i miejsc na rzeczy Gościa, takie udogodnienia są istotne i wpływają na komfort użytkowania. Ważnym elementem są przestrzenie do przechowywania oraz haczyki.
Decydując się na wyposażenie łazienkowe stawiajmy na trwałość. Meble i dodatkowe elementy powinny charakteryzować się odpornością na bardzo wysoką wilgoć, wodę oraz temperaturę.
Zachęcamy do wyposażenia apartamentu w drobne udogodnienia np. suszarkę do włosów (warto zdecydować się na typowo hotelową montowaną w ścianę) oraz pralkę (doceniana przez Gości Longstay).
Aby utrzymać łazienkę w czystości ważne są kolory i faktura materiałów stosowanych w  wykończeniach łazienek, w tym kolory fug. Zdecydowanie rekomendujemy fugi w ciemnym kolorze – zwłaszcza na podłodze, unikniemy odbarwienia ich pod wpływem wody czy środków chemicznych. Dodatkowo warto zabezpieczyć elementy drewniane przed wilgocią, zwłaszcza stojące, przylegające do podłogi, np. framugi.

Sypialnia

Oprócz walorów estetycznych Goście doceniają również ergonomiczne i praktyczne rozwiązania. Komfortowy sen i wypoczynek to dla hotelarza strategiczna kwestia. Rekomendujemy wykorzystanie części rozwiązań z wymogów kategoryzacyjnych dla hoteli 3 gwiazdkowych. Opracowane wymogi biorą pod uwagę bieżące potrzeby Gości. Zamiast bagażnika obszerna szafa z wieszakami i półkami, która również pomieści walizkę sprawi, ze pobyt Gościa będzie jeszcze bardziej komfortowy. Szafki i lamki nocne to „must have” w każdej sypialni.
Podczas projektowania sypialni ważna jest możliwość zaciemnienia lub ograniczenia dostępu światła dziennego. Zalecamy montaż zasłon tzw. Blackout, które zupełnie zaciemniają pomieszczenie. Ze względu na ich wagę ważny jest ich montaż do karnisza lub szyny. Montując szynę wybierajmy ją naprawdę dobrej jakości wraz z solidnymi nie plastikowymi uchwytami na zasłonę – plastikowe uchwyty nie utrzymują zasłony i przy próbie przesunięcia zasłona odczepia się i psuje efekt wizualny. Warto wziąć pod uwagę montaż zasłon bezpośrednio na karnisz lub z wykorzystaniem solidnych, metalowych uchwytów, unikniemy w ten sposób urywania się zasłon.
Łóżko to inwestycja i najważniejszy mebel w sypialni. Łóżko kontynentalne jest szeroko rekomendowane w branży, warto postawić na rozwiązanie połączenia dwóch łóżek pojedynczych dla uzyskania łóżka typu king size z możliwością rozdzielenia ich dwa osobne. Nie pozostawiajmy przestrzeni do której jest utrudniony dostęp dla serwisu sprzątającego, rama łóżka powinna być na tyle wysoko aby bez większych problemów odkurzyć czy zmyć podłogę. Aby osiągnąć taki efekt łózko powinno być wysokości 60-70 cm. Ze względu na intensywne użycie materaca powinien być on twardszy niż materac domowy.

Kuchnia, aneks kuchenny

Projektując kuchnię warto zwrócić uwagę na przyszłe potrzeby Gościa – tego który przyjedzie do nas na 1 dobę jak i Gościa, który spędzi u nas 2 tygodnie. Warto przemyśleć jakie udogodnienia mogą nie tylko uprzyjemnić pobyt ale również wydłużyć „czas pracy” naszego apartamentu. Okap jest wskazany żeby wyeliminować nadmiar dymu i nieprzyjemnego zapachu, zapobiega przenikaniu zapachów do pomieszczenia, zachowując dobry stan apartamentu na dłużej. Płyta indukcyjna jest sprawdzonym rozwiązaniem, łatwym do utrzymania w czystości a jednocześnie urządzeniem nie przykuwającym uwagi. Goście co raz częściej doceniają możliwość przygotowania domowego posiłku, dlatego też co raz większe znaczenie ma wyposażenie aneksu w piekarnik i mikrofalówkę lub połączenie piekarnika z funkcją mikrofali – w ten sposób zaoszczędzamy przestrzeń.
W przestrzeni mieszkalnej ważnym elementem jest miejsce do spożywania posiłków. Wielkość stołu oraz ilość krzeseł powinna odpowiadać lub być większa od ilości osób na którą jest przygotowany apartament.
Wyposażenie apartamentu w przedmioty do przygotowywania i spożywania posiłków, sztućce, naczynia stołowe, garnki etc wybierajmy z powtarzalnych stałych i niedrogich kolekcji. Nie wybieramy drogich kieliszków, kubków czy sztućców. Przybory te najczęściej ulegają zniszczeniom.

Przestrzeń dzienna 

Wyposażenie apartamentu w wygodną a także rozkładaną kanapę to nie tylko kwestia komfortu Gościa ale również dodatkowe miejsce do spania. Apartament z takim rozwiązaniem może być sprzedawany drożej (dla większej liczby osób) co wpływa na jego rentowność.  Stojąc przed wyborem kanapy warto zwrócić uwagę na materiał, powinien być on trwały oraz łatwy w utrzymaniu w czystości.  Telewizor w przestrzeni dziennej to konieczność.
Wybierając elementy dekoracyjne kierujmy się zasadą mniej tym lepiej. Decydujmy się na elementy trwałe, które nie ulegną szybkiemu zniszczeniu np. po przewróceniu się. Podczas montaży obrazów, plakatów, dekoracji nie wybierajmy półśrodków,  dekoracje zamontujmy na kołki rozporowe. Unikajmy drobnych stojących elementów dekoracyjnych z wieloma zakamarkami, trudnymi do doczyszczenia i łatwymi do zniszczenia.

 

Wykończenie apartamentu pod wynajem

Dobrą decyzją przy wykończeniu apartamentu jest korzystanie z materiałów dobrej jakości, które zapewnią dłuższe funkcjonowanie apartamentu w bardzo dobrej kondycji.
Aby zapewnić stały, schludny wygląd ścian rekomendujemy najprostsze i jednocześnie ekonomiczne rozwiązanie – zastosowanie farb zmywalnych. W razie pojawienia się plam dział housekeepingu jest w stanie szybko uporać się z problemem, a w razie zniszczeń pomalowanie ściany jest łatwiejsze niż np. zrywanie i montaż na nowo tapety.
Podłogi w apartamencie powinny charakteryzować się odpornością za zarysowania, odpornością na wilgoć, ścieranie i blaknięcie. W łazienkach oraz kuchni rekomendujemy użycie kafli, które nie wchłaniają wody i są łatwe w utrzymaniu czystości. W pozostałych przestrzeniach proponujemy wykorzystanie paneli z wysoką klasą ścieralności lub wykorzystanie panele winylowych, które bardzo dobrze imitują drewno, nie chłoną wilgoci, a w razie uszkodzenia jednego elementu nie ma problemu z wymontowaniem i zamontowaniem nowego bez potrzeby demontażu dużej części podłogi.

Reasumując uważamy, że nie trzeba inwestować dużych pieniędzy w wykończenie i aranżację apartamentu, a to czym należy się kierować to funkcjonalność, estetyka i dobra jakość. Wraz z zespołem zawsze służymy radą dla Inwestorów w co warto zainwestowaćwykorzystując twarde dane oraz dzielimy się wskazówkami ułatwiającymi wykończenie apartamentu zgodnie z aktualnymi potrzebami Gości.